Середа, 08.05.2024, 09:42
Вітаю Вас, Гість
Головна » Файли » Мої файли

Рослини-зелене диво Землі
13.01.2015, 22:16

 

                     РОСЛИНИ  - ЗЕЛЕНЕ ДИВО ЗЕМЛІ

Мета. Ознайомити учнів з різноманітністю живих організмів на Землі; фор­мувати поняття "вид"; розвивати допитливість; виховувати почуття краси, любові до природи.

Обладнання. Таблиці, малюнки, схеми, гербарій

 

                                                  Хід уроку

І. Організація класу

Підемо в гості до матінки – природи –

У світ казок із лісом розмовлять,

Де музика дощу лунає іу негоду:

Почуй її – й не будеш сумувать.

Ти подружись з природою, мій друже,

Щоб полюбить її – потрібно її знать

Як рибка з морем, пташка з небом дружать.

Їх необхідно всіх оберігать.

IІ.  Хвилинка спостережень

— Який зараз місяць?

—  Що ви можете сказати про тривалість дня? ночі?

— Як змінився колір неба?

—  Чи падав дощ?

Слово синоптика ( опис погоди)

III.  Актуалізація опорних знань

1 .Створення асоціативного куща

 Пригадайте і скажіть, що таке природа.

 

                        Сонце      дерева              хмари                     квіти

 

 

природа

                                                        

                          вода                   природа                     білочка

 

 

 

                              гриби                      ліс                       дощ

 

—  На які дві групи вона поділяється?

—  Що належить до живої природи?

-   А до неживої ?

II.  Слухання вірша

Було у матері-Природи дві донечки такої вроди,

Хто їх побачить хоч на мить —не міг забудь і розлюбить.

Голубооку звали Флора. У неї очі, наче зорі.

Завжди замріяна, тендітна, ласкава, ніжна та привітна.

А Фауна — швидка, як вітер, могла з птахами полетіти,

І за оленями стрибати, та з білочками пустувати.

Обидві світ живий любили, відтак його боготворили.                                ,

Тож вирішила мудра мати  природні їм дарунки дати:

Мрійливій Флорі — світ рослинний, а жвавій Фауні — тваринний,

Щоб берегли і доглядали, від всього злого захищали.

Живуть в легендах і понині  живого світу дві богині.

— Отже, діти, як називається рослинний світ?

—  Правильно, флора. А тваринний?

— Теж правильно назвали — фауна.

— А до якої природи належать рослини і тварини? (До живої)

Які ще живі організми нас оточують?

(Діти називають відомі живі організми, зображені на таблицях, малюнках.)

IV. Повідомлення теми і мети уроку

V. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

— Усі живі організми вчені поділили на 5 царств.

 

        Рослини                                 Тварини                                                Гриби

 

Живі організми

                                             Живі організми

                                        Живі організми

 

  

 

 

                                   

                                      Віруси                       Дроб'янки

 

— Хоча всі ці царства дуже різні, але між живою природою і неживою існує тісний взаємозв'язок. Перше царство живої природи, яке ми будемо вивчати,— це рослини. їх називають зеленим дивом Землі.

2.  Проблемні запитання.

— Чому рослини так називають?

— Чи було б життя без рослин? Чому?

Технологія «Мікрофон». Учні висловлюють свою думку з цієї проблеми, передаючи одне одному мікрофон:

 •  рослини дають кисень для дихання;

•  дають їжу для людей і тварин;

•  з рослин виготовляють різні речі;

•  рослини прикрашають життя та очищують повітря, вдихаючи вугле­кислий газ;

•  з рослин виготовляють ліки. (Відповіді учнів фіксуються на дошці.)

3. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

— Де живуть рослини?

— Скільки живуть різні рослини?

— Чим відрізняються одна від одної?

— Які особливості різних рослин вам відомі? (Рослини відрізняються одна від одної розміром, способом життя, будовою, виглядом, умовами, три­валістю життя.)

4. У світі цікавого ( Слово « Довідковому бюро)

- Флора України відзначається різноманітністю. На території країни налічується до

16 тисяч видів рослин.

- Найбагатша видами флора Криму ( понад 3 тисяч видів) та Карпат ( понад 22000 видів)

- Найстарішим деревом в Україні вважається 1300- річний дуб,який росте в урочищі Юзефін Рівненської області. А у селищі Верхня Хортиця, неподалік Запоріжжя, росте 800- річний дуб.  Висота цього велетня 36 метрів, обхват стовбура —понад 8 м, діаметр крони 43 метри. Під ним за легендами, стояли загони князів Олега та Святослава, відпочивали Богдан Хмельницький,Ілля Рєпін,Микола Лисенко.

- Рекордсмен по висоті - модрина в Рахові. Яка у 140 років мала висоту 54 м та кілька ялин у урочищі Чемернар на Буковині . Їхня висота сягає 45 м.

- А найменше дерево в Україні – верба туполиста, що росте на горі Близниця у Карпатах.

Її висота – 12 – 15 см.

— Найменшу квітку серед рослин України має водоплавна ряска. Діа­метр її складає всього 0,5 мм.

5. Фізкультхвилинка

Встаньте , діти, посміхніться

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

6. Робота в групах.

1) Робота з текстом підручника. « Як розрізняють рослини?»Прочитати текст і знайти відповіді на питання

1 група Чому рослини називають зеленим дивом Землі?

2 група  За якими ознаками розрізняють рослини?

3 група  Яке значення мають рослини для людини?

2) Робота з гербарієм.

Кожна група одержує різні рослини: шипшину, ромашку лікарську і ромашку непахучу , подорожник. Розглядають їх, порівнюють, чим вони подібні між собою і чим різняться.

3)  Виступи представників груп (доповіді)

4) Висновки  роботи з гербарієм.

VI. Закріплення матеріалу

1. Робота в зошиті (С. 22).

2. Тест

1) Усі живі організми вчені поділили на...:

а) 5 царств;

б) 4 царства;

в) 2 царства.

2) Назвіть рослини одного виду.

а) Береза, дуб, липа;

б) ромашка лікарська, ромашка без'язичкова, ромашка непахуча;

в) пшениця озима, пшениця яра;

г)  ожина, калина, терен, бузок.

VII. Підсумок уроку

1.Яке значення для вас мають рослини?

-  Природа – джерело краси, вона викликає в нас почуття радості, щирого захоплення

- Природа  - джерело пізнання, скарбниця для господарської діяльності, зміцнення здоров'я.

- Природа – джерело доброти,. Піклування про неї робить людину доброю, благороднішою.

 Не тільки ресурси дарує нам природа.

Дарує нам природа свою чарівну вроду,

Красу, здоров'я, безмежність

І сподівається на нашу обережність

Хай мудрість керує вами ,

Коли ступаєте зеленими стежками.

2. Робота з сигнальними картками. Відгадати загадку, показати карткою  «До якої природи належить?»

 1.  Тварина, яка за будовою тіла нагадує людину. (Мавпа)

2.  Під землею риє нірки, а над ними робить гірки. (Мишка)

3.  Маленька тваринка, що живе в акваріумі. (Рибка)

4.  У дворі купалася, сухою зосталася. (Качка)

5.  Хвойне дерево з довгими голками та круглими шишками, (Сосна)

6.  Вона й весну так зустрічає, Схилившись над водою.

    Весь час у річку заглядає, Милуючись собою. (Верба)

VIII. Домашнє завдання    

                                       

Скласти усну розповідь «Що дають мені рослини». Намалювати улюблену рослину

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                

Категорія: Мої файли | Додав: Лариса
Переглядів: 813 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar