Четвер, 21.11.2024, 21:00
Вітаю Вас, Гість
Головна » Файли » Мої файли

Подорож у країну прикметника
13.01.2015, 22:12

Подорож у королівство Прикметника

( Повторення вивченого про прикмет­ник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні.)

Мета. закріплювати в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до природи.

Обладнання:карта подорожі, мовний матеріал, прислів'я,

                                              Хід уроку

I. Організація класу

Знову дзвоник кличе в клас,

Знання нові чекають нас.

Ми дуже любим рідну мову

Її мелодію чудову.

Тож починаємо урок.

Нехай знання нам будуть впрок.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Читання SMS-повідомлення 

«Дорогі діти! Запрошую вас на гостини. Буду радий зустрічі з вами. Чекаю вас на своєму острові. Ваш пр .км. тн .к»

- Від кого це повідомлення? Як розшифрувати?

- Хто такий Прикметник?

- Яка його роль у мовленні?

Давайте вирушимо у подорож по океану Знань .А в дорогу візьмемо наші знання, кмітливість, старанність і витримку.

ІІІ.  Повторення вивченого про прикметник

Щоб потрапити на  борт нашого корабля треба назвати ознаку до слова подорож. Тож якою вона буде?

Перед нами карта острова. Шлях до палацу довгий і нелегкий. Нам треба буде зробити кілька зупинок і на кожній з них виконати певне завдання від господаря острова. Лише тоді ми зможемо продовжити дорогу

                  Зупинка « Загадкова» за вправою 190

—  Які слова в загадках допомогли вам правильно відгадати їх? (Аналі­зується кожна загадка окремо).

—  Якою частиною мови є ці слова?

—  Що ви знаєте про згадану частину мови з попередніх класів?

—  Спробуйте самостійно зробити висновок про те, яку роль відігра­ють прикметники у нашому мовленні.

                Зупинка « Поетична»

Колективна робота над віршем "Прикметник" (за вправою 191).

—  Чому прикметник має таку назву?

—  Яку основну роль прикметника в мові розкрила поетеса?

—  Запишіть одну строфу вірша, багату на прикметники, і підкресліть їх хвилястою лінією.

               Зупинка « Дослідницька»

  Порівняльний аналіз текстів (за вправою 192).

—  Прочитайте перший варіант тексту, з якого вилучено прикметни­кові форми.        

(підкреслюю, що в цьому описі досить добре змальовано карти­ну зимової ночі, коли земля заквітчалась інеєм. Проте ця картина стане кращою, привабливішою, якщо для зображення зими використати різні прик­метники.)

— Прочитайте опис, створений автором. Зверніть увагу на те, як прик­метники поліпшують його.

г)  Складання опису сьогоднішнього дня.

— Продумайте опис сьогоднішнього дня, не вживаючи при цьому прик­метників.

Висновок. Прикметники дають можливість краще розповісти про пред­мет, точніше його описати, допомагають яскравіше уявити цей предмет. Без прикметників важко, а то й неможливо описати якийсь предмет або явище.

                                        Привал

Слухати ми перестали і тепер всі дружно встали

Будем ми відпочивати нумо вправи починати.

Руки вгору, руки вниз і легенько потяглись.

На хвилинку зупинились на сусіда подивились.

Раз присіли, два устали і за парти посідали.

                Зупинка « Мудрості»

  Робота з прислів'ями (записані на дошці).

Лиш до доброї криниці йдуть люди пити водицю.

 Без вірного друга велика туга.

Дружній череді вовк не страшний.

— Як ви розумієте зміст кожного прислів'я?

—  Знайдіть у прислів'ях прикметники і доберіть до них спільнокореневі іменники.

              Зупинка «  Каліграфічна»

К   кр   ри   шз   ця   криниця

До доброї криниці стежка утоптана.

—  Побудуйте звукову модель слова криниця.

— Подайте його звуковий запис.

(Криниця      [к р иен и ц'а]).

              Зустріч в палаці Прикметника

 Робота на текстом (за вправою 193).

а)  Читання тексту і визначення його теми (Синички зимуючі пташки.)

 та  мети. (Як треба допомагати взимку пташкам.)

б)  Добір заголовка.

(Як Дмитрик підгодовував синичку. Годівничка для пташок. Синичка буде жити. Врятована синичка.)

в)  Розгляд ілюстрації до тексту.

г) Розповідь про синичку

д) Добір синонімів і антонімів. Весела, радісна, бадьора. Весела — сумна.

Маленька, крихітна, мініатюрна. Маленька — велика.

ІV. Підсумок уроку.

1.Повернення з подорожі

2. Відповіді на запитання.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

— Яку роль у мовленні виконують прикметники?

2.  Гра "Впіймай прикметник".

3. Нагороди від прикметника ( оцінки)

 V. Домашнє завдання. С. 97, вправа 193 (третє завдання)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

Категорія: Мої файли | Додав: Лариса
Переглядів: 848 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar